سومین همایش پیشگیری و کنترل سرطان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی گراش بمناسبت هفته ملی مبارزه با سرطان، سومین همایش سالیانه پیشگیری و کنترل سرطان های شایع در منطقه با حضور دکتر عبدالهی رئیس دانشکده علوم پزشکی، دکتر رادفر قائم مقام معاونت بهداشتی،دکتر حیدری معاون درمان دانشکده، به همت معاونت بهداشتی دانشکده و با همکاری انجمن بیماران خاص باب الحوائج(ع)، مرکز پیشگیری از سرطان و مجمع خیرین سلامت گراش در سالن شیخ احمد انصاری برگزار شد.

در ابتدا دکتر رادفر قائم مقام معاونت بهداشتی ضمن خوش آمدگویی و خیر مقدم در مورد اهمیت پیشگیری از بیماری سرطان مطالبی را عنوان کرد.

سپس دکتر وحید فروزان پزشک عمومی و مسئول مرکز جامع سلامت در مورد روش های پیشگیری و اهمیت انجام غربالگری سرطان های کولورکتال ، سرویکس و پستان و همچنین نحوه معاینات و خودآزمایی سرطان پستان با توجه به برنامه ایراپن آموزش داد.

در ادامه دکتر عبدالهی ریاست دانشکده علوم پزشکی و فوق تخصص جراحی سرطان ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران این همایش بزرگ و کم نظیر در خصوص تشخیص زود هنگام سرطان و استفاده از مداخلات درمانی مطالبی را بیان کرد. وی شیوه ی زندگی سالم، تغذیه مناسب، ورزش، شاد بودن در زندگی، اصلاح باورهای نادرست برای پیشگیری از سرطان لازم و ضروری دانست.

سپس دکتر منوچهر حیدری متخصص رادیولوژی و سرپرست معاونت درمان دانشکده درخصوص اهمیت استفاده از روش های تشخیصی تصویربرداری و لزوم انجام معاینات دوره ای با استفاده از سونوگرافی و ماموگرافی در پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان ها تاکید کرد.

معصومه یار احمدی کارشناس ارشد تغذیه نیز بعنوان آخرین سخنران همایش در مورد اهمیت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان ها مطالبی را ارائه داد.

در حاشیه این همایش محسن ایزدی مسئول بیماری های غیر واگیر بعنوان دبیر همایش گفت:این همایش در راستای پویش ملی مبارزه با سرطان با شعار ” سرطان قابل پیشگیری و درمان است”برای عموم برگزار شد.

 برگزاری جشنواره غذای سالم، مسابقه نقاشی و میز اطلاع رسانی غربالگری سرطان کولورکتال از برنامه های جانبی این همایش بود.

درپایان به قید قرعه به حاضرین در همایش و به نفرات برگزیده در جشنواره غذا و نقاشی جوایزی اهدا شد.